czwartek, 31 maja 2012

Nowa era eksploatacji zwierząt

Nowa era eksploatacji zwierząt już się rozpoczęła. W najbliższych latach biotechnologie będą nas zaskakiwać coraz bardziej, ponieważ coraz mocniejsi jesteśmy w "programowaniu naturalnym", przy pomocy języka DNA. Mam nadzieję że równie szybko rozwiną się technologie podtrzymywania ontogenezy, bez potrzeby zachowywania funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Być może są to najbardziej etyczne badania naukowe prowadzone obecnie na świecie. Poniżej projekt wertykalnej fermy odkorowanego drobiu, w której funkcje życiowe kur podtrzymywane są analogicznie jak to się działo w przypadku innego gatunku zwierzęcia w filmie Matrix.

5 komentarzy:

 1. Znaczy ile czeka się na takie buty i ile one kosztują? Przewidywanie mody na ile m-cy/lat naprzód? No i klikał z jak najbardziej niescustomizowanego laptopa, choć customizacja laptopa jest trywialna. Ergo ściema i pobożne życzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.rayfish.com/

   "Once regular production begins in late 2012, Rayfish sneakers will cost approximately $1,800. This price includes bio-customization of a pair of stingrays, growing your shoes to maturity, and shipping them to any address on the planet."

   Usuń
 2. Ciekawe rzeczy Kaziku. Ciekawym na ile etyczne byłoby hodowanie w ten sposób odkorowanych ludzi. Może kiedyś sami sobie Matrix zbudujemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba by wpierw dużo zmienić w tradycyjnym pojmowaniu etyki. A głęboko etyczny cel takiej hodowli bardzo łatwo sobie wyobrazić - "części zamienne" - organy.

   1) O ile mi wiadomo do skutecznego podtrzymywania funkcji życiowych organizmu człowieka wystarczy sam rdzeń przedłużony + respirator. Nie wiem jak to jest z pełną ontogenezą, z pewnością jakaś kontrola wydzielania wewnętrznego by się przydała + stymulacja mięśni.

   2) Trudno wyobrazić sobie taką hodowlę bez sztucznej macicy (no chyba że znalazłyby się kobiety skłonne zostać "inkubatorami"). Do takich konstrukcji wciąż są przymiarki i nawet pewne sukcesy na tym polu.

   3) Organizmy ludzkie do takiej hodowli musiałyby zostać odkorowane jak najwcześniej - najlepiej przez modyfikację genetyczną blokującą wykształcenie się części mózgowia.

   Niezły materiał na opowiadanie sci-fi.

   Usuń
  2. o tym samym pomyślałam... i jakoś bardziej się tego boję niż mnie to fascynuje

   Usuń