piątek, 11 marca 2011

Dokonaj aktu ulubienia, czyli moje experymenty z facebook SDK i Open Graph

Dodałem przyciski do ulabiania pod każdym postem, oraz po prawej stronie - to dla całego bloga. Klikajcie proszę, by usensownić te experymenta. ;)

9 komentarzy:

 1. Ależ nie da się ulubić z prawa. Tam ino po naciśnięciu objaśniają co zacz jest wtyczka facebookowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. NIe znalazłem tego przycisku do polubienia całej strony...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak mniemam tam powinien być po prostu przycisk, a nie instrukcja jak sobie wtyczka dodać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, a jakieś wyniki tego połączenia są dostępne?
  Ja osobiście nie klikam i traktuję FB jako osobny świat (w osobnej przeglądarce). Oraz: FB zabija blogi, a ja blogi lubię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ulubiłem wpis http://memy.xemantic.com/2011/02/dlaczego-jestem-feminista.html a na FB okazało się, że lubię całość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @rozie
  Wyniki - nie wiem co masz na myśli? Z pomocą:
  http://www.facebook.com/insights/

  Mogę np. oglądać statystyki ulabiania moich blogowych postów na fb :) Jeśli pytasz o cel takiego łączenia światów, to są dwa. Po pierwsze promocja memów które replikuję, po drugie experymenty. Można oczywiście obrażać się na FB jako swego rodzaju Internet w Internecie. Tego rodzaju opory są jednak obce np. naszym klientom. Integracja site'a z FB staje się powoli standardowym elementem oferty firm robiących weby.

  Jest jeszcze jeden ciekawy dla mnie aspekt - Semantic Web. Kiedyś doszedłem do wniosku, że idea SW nie zostanie wdrożona w życie, dopóki nie pojawi się ktoś, kto pokaże model biznesowy szeroko SW wykorzystujący. Jakoś mnie nie zdziwiło specjalnie co było inspiracją dla Open Graph protocol:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Dublin_Core

  To co nie opłacało się Googlowi, bo stanowiło w pewnym sensie podkopywanie ich modelu biznesowego (przy wdrożonej Sieci Semantycznej obsługiwanej przez agenty rola wyszukiwarek "dla ludzi" byłaby drugoplanowa), zostało skrzętnie wykorzystane przez FB o zupełnie innym modus operandi. Ciekawe co z tego wyjdzie dalej. Na miejscu FB wprowadziłbym opcję wyszukiwania z pomocą zapytań języka naturalnego i agentów AI operujących na semantycznych metadanych które już doskonale zindexowało. W pewnym sensie FB zmusza każdego, kto chce coś efektywnie sprzedać na sieci poprzez reklamę w kanałach FB, do zastosowania jednolitych semantycznych metaoznaczeń. Będzie się działo ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. @Kaktus

  Coś jest nie tak. Mam wrażenie, że posty które już wcześniej zostały zindeksowane pod swoim URL, ale jeszcze bez oznaczeń Open Graph, teraz są jakby interpretowane podwójnie. Mam wrażenie że to się poprawia z czasem. Mam wrażenie że pomaga jeśli to ja (pewnie jako admin strony) ulubię swój dany wpis, a potem odlubię. Jeśli się nie ustabilizuje po dwóch dobach (tyle to podobnież zajmuje), to może wypełnię jakiegoś buga.

  OdpowiedzUsuń