środa, 12 marca 2008

java4people

Działalność Szczecin Java User Group można uznać za rozpoczętą, a to za sprawą konferencji java4people. Główna w tym zasługa Leszka, który włożył wielki wysiłek w organizację imprezy. Chylę czoła. :) Start działalności grupy był więc mocny i mam nadzieję, że dobrze to wróży na przyszłość. Sam też postaram się zaangażować w miarę możliwości.

A w działalność grupy włączyć się warto chociażby z tego względu, iż Radek obiecał pakiet InteliJ IDEA każdemu, kto zdecyduje się opracować jakiś temat na spotkanie SzJUGa. :)

4 komentarze:

 1. A tam znowu Radek obiecał :P
  To standardowa polityka JetBrains, że pomagają Java User Groups :)
  Swoją drogą warto przetestować IntelliJ IDEA choćby dlatego żeby poznać alternatywne IDE.
  Podczas swojej prezentacji mówiłeś o GWT - IDEA posiada plugin wspomagający pisanie aplikacji w GWT :)
  A tak swoją drogą byłem strasznie zdziwiony, że na taką ilość osób na sali tylko 1-2 wiedziały co to za środowisko :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  Radek

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też to zdziwiło. To jest jednak coś, o czym się mówi w różnych java communities - chociażby na javalobby. Z moich obserwacji wynika, że IDEA jest jako środowisko bardzo chwalona i ma zagorzałych zwolenników. :)

  Kiedyś będę musiał spróbować. W firmie używamy głównie eclipse'a, czasem włączam JDevelopera ze względu na wsparcie dla UML (moim zdaniem porównywalne z tym, jakie kiedyś było w Together, zanim Borland popsuł kompletnie ten produkt. Chodzi mi o takie cechy: intyicyjne rysowanie diagramów, brak niepotrzebnych modyfikacji w kodzie, automatyczna synchronizacja diagram-kod). No właśnie - a jak jest w IDEA'i z UML?

  Używamy eclipse'a z jeszcze jednego powodu - zamiast stosować mavena i pliki pom, napisaliśmy target anta parsujący pliki .classpath projektu eclipse'a i robiący jeszcze kilka rzeczy przy okazji. Całość super działa jeśli chodzi o zarządzanie bibliotekami (generalnie nie trzeba za bardzo o tym myśleć :) ). No ale niestety trochę wiąże nas to z IDE - przynajmniej przy budowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety IDEA nie ma jakiegoś konkretnego wsparcia out-of-the-box dla UML :/ A pluginy z tego co pamiętam nie były zbyt dobre :/

  Jeśli chodzi o mavena (używam głównie maven 2) i zarządzanie bibliotekami, to jest to naprawdę fajna rzecz.
  Jednak jeśli chcesz mieć też taką możliwość za pomocą Ant`a to proponuję Ivy (http://ant.apache.org/ivy/).
  Swoją drogą gdzieś kiedyś wyczytałem, że kolejne wersje mavena mają używać repozytoriów Ivy :)

  Pozdrawiam,
  Radek

  PS. Jeśli będziesz współ-liderował SzczecinJUG to dostaniesz z JetBrains IntelliJ IDEA za free ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spojrzałem na tutorial Ivy. Wiem też jak to wygląda w mavenie i powiem szczerze, że znając nasze rozwiązanie, dziwie się, że ludzie tak sobie utrudniają życie :) Ale nasze potrzeby też są dosyć specyficzne. Firma istnieje już na tyle długo, że zasadniczy problem mamy z zarządzaniem zależności między bibliotekami własnymi, a nie cudzymi. Upgrade projektu do nowej wersji biblioteki, to jest kliknięcie w jedym miejscu - dołączenie źródeł w drugim (a i tak robi się to tylko raz, bo potem to już eclipse pamięta) :)

  Planujemy wydać część z tych naszych libów na jakiejś otwartej licencji, dopiero wtedy pojawi się problem, jak je budować poza naszą infrastrukturą, pewnie wtedy spojrzę na mavena i ivy dokładniej. :)

  OdpowiedzUsuń